Estonia nie boi się przyjąć euro, Polska na razie pozostaje z tyłu


Od 1 stycznia 2011 r. Estonia zostanie 17. krajem strefy euro - podały wczoraj oficjalną już wiadomość media. Jest to jedyny z 9 ubiegających się krajów, który ostatecznie zdecydował się wprowadzić u siebie euro.

Pierwsza w tym roku sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła wzrosty wszystkich rynkowych barometrów, przy czym najbardziej, bo 2,34 procent, zyskał wskaźnik dużych spółek WIG20. Spółka NG2 miała 35,49 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I półroczu 2009 roku wobec 48,81 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie w poniedziałek. We wtorek wyniki finansowe za pierwszy kwartał poda bank inwestycyjny Goldman Sachs.Środowe zamkniecie oraz dzisiejszy poranek na Wall Street wyraźnie pokazały, że inwestorzy operujący na globalnych rynkach akcyjnych mają coraz większy dylemat, w którym kierunku pójść z kolejnymi transakcjami. Z jednej strony najświeższe dane makro ze świata są zaskakująco optymistyczne. Jednakże z drugiej, ostatnimi czasy skala odbicia od dna bessy jest bardzo duża, co może skłaniać inwestorów do realizacji zysków. Dodatkowo z Chin napływają niepokojące sygnały mogące rzutować na tamtejszy rynek (obecnie mówi się głównie o rządowych planach ograniczenia produkcji). Nie brakuje też głosów (w tym znamienitych ekonomistów) o tym, że ryzyko ponownego pogorszenia się stanu światowej ekonomii wcale nie jest takie małe. Prowizja od prowizji, 5 zł za płatność kartą w sklepie, a dla zapominalskich "frycowe" za nowe hasło – to tylko niektóre z dziwnych opłat, jakie mogą nas zaskoczyć w polskich bankach. O tym, że warto czytać "drobny druczek" przekonuje najnowszy raport Expandera. Inwestorzy nie chcą pożyczać Rumunii pieniędzy. Nie udała się w poniedziałek aukcja rumuńskiego długu. Rząd w Bukareszcie sprzedał tylko bony skarbowe tylko za jedną czwartą kwoty, jaką planował - bo inwestorzy żądali zbyt wysokiego oprocentowania.

Ministerstwo Zdrowia obiecało bezpieczne, rekombinowane leki na hemofilię. Wprowadzenie preparatów się opóźnia, a podanie dziecku specyfików starszej generacji, wyklucza go z nowego programu profilaktyki - pisze "Dziennik Polski".

Komisja Europejska nie oczekuje żadnych turbulencji związanych z otwarciem w przyszłym roku niemieckiego rynku pracy dla obywateli nowych krajów UE - powiedział komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Prawie 500 milionów euro ukradli w Unii Europejskiej w 2008 roku bankomatowi złodzieje - wynika z raportu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ang. ENISA). W porównaniu z 2007 rokiem liczba ataków na bankomaty wzrosła aż o 149 proc.

Dochodzenie przez pacjentów rekompensat od szpitali trwa w Polsce zbyt długo, pisze "Rzeczpospolita". Na samą opinię biegłych w procesach przeciwko szpitalom, trzeba czekać 3 lata. 850 mld funtów może wynieść końcowy rachunek brytyjskich podatników za różne działania ratunkowe wobec sektora bankowego - zakup udziałów, gwarancje kredytowe na rynku międzybankowym, ubezpieczenie toksycznych aktywów, rekapitalizację i pożyczki - ocenia w raporcie NAO (National Audit Office), odpowiednik NIK-u w Polsce. Rosyjski gigant gazowy Gazprom zaakceptował w czwartek projekt programu inwestycyjnego i budżetu na rok 2009 w nowej wersji; ogólny poziom inwestycji zmaleje o 17 proc. wobec tego, co zaplanowano w grudniu roku 2008 - pisze agencja RIA-Nowosti, powołując się na komunikat koncernu.Z prof. dr hab. Elżbietą Chojną-Duch, członkiem Rady Polityki Pieniężnej, rozmawia Janusz Grobicki. Sytuacja w Grecji, nie przestaje zajmować uwagi rynku. Inwestorzy zaniepokojeni są wpływem tych problemów na całą Unię Europejską. Wczoraj doszły do tego dobre wyniki z USA, co sprawiło, iż dolar kolejny dzień zyskiwał na sile. DM AmerBrokers w raporcie z 30 marca obniżył rekomendację dla Elzabu do "trzymaj" z "kupuj", wycena akcji nie została zmieniona i nadal wynosi 2,85 zł.

Wycena euro-dolara kluczowa dla złotego


Aktywność na lokalnym rynku walutowym i obligacji będzie w piątek ograniczona za sprawą przedłużonego weekendu. Dla wyceny polskiej waluty kluczowe będzie zachowanie kursu euro-dolara. Inwestorzy zwrócą uwagę na dane o PKB w I kw. w strefie euro oraz dane z rynku pracy w USA.

Zamieszanie wokół Grecji (już) nie szkodzi złotemu


Złoty stracił wczoraj na wartości wobec głównych walut po informacji z Eurostatu o nowych, wyższych szacunkach długu i deficytu, jednak - jak już podkreśliliśmy we wczorajszym komentarzu - była to głównie reakcja pośrednia, związana z wyraźnie negatywną reakcją rynków akcji i pary EURUSD.

Repo 12-mies. możliwe na koniec XI, kredyt wekslowy nie wcześniej, niż w I


Jest szansa, aby pierwsza 12-miesięczna operacja repo miała miejsce w końcu listopada. Uruchomienie kredytu wekslowego nie nastąpi wcześniej, niż w styczniu przyszłego roku - ocenia Witold Koziński, wiceprezes NBP.

Posłowie zajmą się przepisami ograniczającymi handel "dopalaczami"


Sejmowa komisja zdrowia zajmie się we wtorek poselskim projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakłada dopisanie do listy środków odurzających kolejnych substancji wchodzących w skład tzw. dopalaczy.

Jeśli jesteś z Gdyni zapraszamy do naszej kliniki urody gdzie możesz poddać się takim zabiegom kosmetycznym jak depilacja laserowa czy endermologia. Oprócz takich zabiegów jak depilacja laserowa czy

endermologia

w naszym gabinecie przeprowadzamy zabiegi kosmetyczne obejmujące medycynę estetyczną. Jeśli przede wszystkim interesuje cię medycyna estetyczna to nasze gabinety znajdziesz w Gdyni oraz innych miejscach w Trójmieście. Jednak to właśnie Gdynia jest miejscem gdzie przeprowadzamy zabiegi kosmetyczne, w tym takie jak depilacja laserowa oraz endermologia.

BP: w najbliższy weekend testy wypalania ropy


Firma BP rozpocznie wkrótce wypalanie milionów litrów ropy w Zatoce Meksykańskiej. Brytyjski koncern zgodził się też szybciej wypłacać rekompensaty osobom pokrzywdzonym na skutek wycieku.

Dobry sentyment globalny może umocnić w piątek PLN do 4,10/EUR


Rynek ocenia, że jeżeli dobry sentyment globalny utrzyma się to złoty może umocnić się do poziomu 4,10 za euro. Na rynku długu krótki koniec krzywej może zyskać, jeśli dane GUS o inflacji potwierdzą oczekiwany przez analityków spadek wskaźnika.

Przełomowy plan rządu - na razie bez Pawlaka


W piątek ma zostać ogłoszony Plan Konsolidacji i Rozwoju Finansów Publicznych- taką przynajmniej zapowiedź potwierdziło tvn24.pl biuro prasowe resortu finansów. Jeśli jakiś plan, to "osobista inicjatywa Donalda Tuska" - mówi wicepremier Waldemar Pawlak. Zastrzeżeń do koalicjanta ludowcy mają więcej.

Lakiernia samolotów pasażerskich w Ostrawie zamiast Krakowa


Największa firma w branży malowania samolotów, francuska STTS Group zbuduje swą nową lakiernię maszyn Airbus A320 i Boeing 737 w Ostrawie, a nie - jak rozważano wcześniej - w Krakowie - podał w piątek na stronie internetowej czeski dziennik "Mlada Fronta Dnes".

Poczta Polska zmieni barwy


Poczta Polska zmienia logo. Trąbka, zamiast na niebieskim tle, ma być na czerwonym - dowiaduje się "Gazeta Wyborcza".

ZNTK Łapy chcą na NewConnect


ZNTK Łapy chcą przeprowadzić restrukturyzację w celu zamiany upadłości likwidacyjnej na układową. Jednocześnie spółka chce przejść na rynek NewConnect, jeśli jej akcje zostaną wykluczone z obrotu na rynku regulowanym - podała spółka w projektach uchwał na walne.

We wrześniu możliwy przetarg na terminal pasażerski w Modlinie


Możliwe, że we wrześniu rozpocznie się przetarg na budowę terminala pasażerskiego dla lotniska Modlin - poinformował PAP prezes spółki Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa Modlin Piotr Okienczyc. Lotnisko czeka na decyzję pozwalającą na wybudowanie tego obiektu.

KE chce zwiększyć kontrolę nad narodowymi danymi gospodarczymi


Wyciągając wnioski z przypadku Grecji, Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek nowelizację przepisów UE o statystykach gospodarczych nadsyłanych przez kraje członkowskie do Brukseli, co ma im uniemożliwić ukrywanie złej sytuacji finansów publicznych.

Orco nie wyklucza sprzedaży nierentownych aktywów


Spółka deweloperska Orco Property Group nie wyklucza sprzedaży części aktywów oraz nadal koncentruje swoją działalność w kluczowych miastach, poinformowała spółka w raporcie w piątek.

Akcje Perfect Line 2 grudnia będą wykluczone z obrotu na NewConnect


Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych postanowił wykluczyć z dniem 2 grudnia akcje Perfect Line z obrotu na NewConnect.

Masz psa? Zapłać podatek


Jeśli masz psa, fiskus może w każdej chwili zapytać skąd masz zwierzę. A jeśli go kupiłeś, może zażądać, żebyś zapłacił podatek - 2 proc. od ceny zwierzęcia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Główną działalnością naszej firmy jest sztukateria oraz gzymsy elewacyjne. Od wielu lat nasza firma produkuje wysokiej jakości gzymsy elewacyjne przeznaczone zarówno do instalacji wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Produkowane przez nas gzymsy elewacyjne znajdują odbiorców w całej Europie. Oprócz gzymsów elewacyjnych mamy w ofercie całą gamę produktów związanych z gzymsami elewacyjnymi jak listwy czy bonie. Szczególnie jeśli będą interesowały cię bonie to mamy pewność, że nasze bonie stanowią największą ofertę w Polsce. Zapraszamy do poznania naszych gzymsów elewacyjnych.