5 mld zł od firm na emerytury


Aktywa pracowniczych programów emerytalnych wzrosły w zeszłym roku o 1,39 mld zł i wynoszą prawie 5 mld zł - wynika z zestawienia Komisji Nadzoru Finansowego przygotowanego dla "Parkietu". Oznacza to ponad 38-proc. wzrost.

Po zakończeniu czwartkowych notowań można śmiało powiedzieć, że to nie była ciekawa sesja. Od wtorku na rynku poza debiutem PZU dzieje się niewiele i ostateczny niewielki spadek WIG20 na wczorajszej sesji jest tego dobrą ilustracją. 225 tys. rolników otrzymało już dopłaty z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania (tzw. ONW). W pierwszej kolejności pieniądze dostają rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku tegorocznych klęsk żywiołowych - poinformowało w piątek biuro prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Grupa TelForceOne spodziewa się w tym roku wzrostu wyników. Firma planuje wzrost wydatków na marketing i promocję aparatów marki myPhone i liczy na wzrost ich sprzedaży. Działania te będą wymagać dodatkowego finansowania, rzędu 5-10 mln zł. W grę wchodzi finansowanie dłużne albo emisja akcji, najprawdopodobniej kierowana.Amerykański rynek pracy jest w coraz większym stopniu opanowywany przez płeć piękną. Jak podaje amerykański urząd statystyczny, w grudniu 2009 r, panie stanowiły aż 47 proc. całej siły roboczej w USA. Chociaż kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn, to coraz więcej z nich znajduje pracę w najlepiej opłacanych zawodach. Walne zgromadzenie akcjonariuszy Quercus TFI podjęło w piątek uchwałę o przeniesieniu notowań na rynek główny warszawskiej giełdy - poinformował Quercus TFI w komunikacie. Polska gospodarka potrzebuje innowacji - uważa laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomi Edmund Phelps. Uczestnik Światowego Forum Ekonomicznego w Davos docenia fakt, że nasz kraj zdołał obronić się przed kryzysem, ale podkreśla, że tylko wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych pomoże stworzyć atrakcyjną gospodarkę.

Jeżeli liczne dane makro publikowane w piątek - głównie te z rynków bazowych - okażą się pozytywne, możliwa jest poprawa globalnego sentymentu, co powinno również w pewnym stopniu sprzyjać kursowi złotego - oceniają analitycy. Ich zdaniem, jeśli chodzi o rynek krajowych papierów dłużnych, bardzo prawdopodobne jest pojawienie się chęci realizacji zysków, co skutkować może wzrostami rentowności.

Kilku chińskich producentów stali poprosiło premiera Wen Jiabao, by rząd bezpośrednio zaangażował się w negocjacje cenowe dotyczące rudy żelaza, podał w sobotę China Securities Journal. Zatłoczona amerykańska branża odzieżowa rzadko pozwala firmom na realizowanie nowych koncepcji, ale sieci handlowe biorą obecnie na cel średni segment rynku, by zaoferować przyszłym pannom młodym sukienki, które nie kosztują fortuny, ale i tak przykuwają uwagę.

Prezes Centrum Filmowego Helios Tomasz Jagiełło nie spodziewa się osłabienia kondycji branży kinowej w II półroczu, po tym jak w pierwszej połowie roku sprzedaż biletów w Polsce wzrosła o 16 proc. do 19,8 mln sztuk. Senat opowiedział się w czwartek za ratyfikacją zmiany umowy o MFW. Ma ona m.in. wzmocnić pozycję Polski w funduszu i zwiększyć nasz wpływ na decyzje podejmowane przez organizację. Wielu Polaków planując zagraniczną wycieczkę poszukuje najtańszej oferty. Jak mówi Monika Domańska z jednego z biur turystycznych, najlepszym sposobem kupienia wycieczki po niższej niż katalogowa cenie jest oferta first albo last minute.Kraje członkowskie UE zgodziły się na radykalne zaostrzenie kontroli połowów ryb w Unii Europejskiej i surowe kary, z odbieraniem rybakom uprawnień włącznie, by ukrócić kłusownictwo i nadmierną eksploatację zasobów mórz. Niemiecki rząd podwyższył swoją prognozę wzrostu gospodarczego na 2010 rok. Według tygodnika Der Spiegel, zgodnie z nowymi przewidywaniami PKB wzrośnie o 1,5 procent a nie o 1,2 procent jak przewidywano wcześniej. Sprzedaż nowych domów w USA nieoczekiwanie spadła we wrześniu do 402 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował w środę Departament Handlu.

Moody's says US could lose Aaa in 3 years


The United States, which posted a record deficit in the last fiscal year, may lose its Aaa rating if it does not reduce the gap to manageable levels in the next three to four years, Moody's Investors Service said on Thursday.

Rafako miało 12,6 mln zł zysku


Fabryka Kotłów Rafako ma po pierwszym półroczu 2009 roku 12,6 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. To o 100 proc. lepiej niż przed rokiem, ale gorzej od oczekiwań rynku, który liczył na 14,6 mln zł zysku netto.

Zelmer planuje wzrost wyników


Zelmer planuje w tym roku wzrost wyników, zarówno sprzedaży jaki i zysków. Spółka jest ponadto skłonna wypłacić dywidendę z zysku za 2009 rok - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Janusz Płocica.

Szweda: 1,7 proc. wzrostu PKB to bardzo dobry wynik


Wzrost PKB w III kwartale o 1,7 proc. to bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i wynik lepszy niż prognozowany. W IV kwartale wzrost ten jeszcze przyspieszy i może sięgnąć nawet 2,5 proc. - uważa analityk Open Finance Emil Szweda.

Apator miał w I półr. 9,3 mln zł zysku netto


Apator miał w pierwszym półroczu 2009 roku 9,3 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej - poinformowała spółka w raporcie. To o 36 proc. gorzej niż przed rokiem, ale lepiej od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 8,8 mln zł zysku netto.

Rolnicza "Solidarność" zastrajkuje?


Działania na szkodę polskiego rolnictwa zarzuca rządowi Donalda Tuska NSZZ RI "Solidarność" - pisze "Nasz Dziennik".

Złoty najsilniejszy od połowy stycznia


Złoty zyskał 1,1 proc. do euro osiągając najsilniejszy od połowy stycznia poziom 4.0670 do euro ogłoszeniu zaskakująco dobrych danych o sprzedaży detalicznej w lipcu.

Słaby wynik spółki Wolseley


Wolseley, dostawca materiałów budowlanych, w trakcie sześciu miesięcy zakończonych 31 stycznia zanotował spadek zysku o 34 proc.

G20: gospodarka wciąż wymaga pomocy


Optymizm na rynkach akcji wyprowadził w poniedziałek amerykańskie indeksy na tegoroczne szczyty. Mocno drożały również papiery spółek z warszawskiego parkietu.

Rząd nie zaakceptował planu przyjęcia euro


Rada Ministrów nie zakończyła dziś prac nad aktualizacją przygotowanego przez resort finansów Programu Konwergencji. Program ten to dokument, pokazujący w jaki sposób Polska chce wypełnić kryteria z Maastricht, co jest warunkiem przystąpienia do strefy euro.

AWF sama ze swoimi kłopotami


Budynki kampusu na Bielanach popadają w ruinę. Aby je ratować, uczelnia chce sprzedać kawałek terenu. Nie zgadza się na to konserwator zabytków - pisze "Życie Warszawy".

Estonia nie boi się przyjąć euro, Polska na razie pozostaje z tyłu


Od 1 stycznia 2011 r. Estonia zostanie 17. krajem strefy euro - podały wczoraj oficjalną już wiadomość media. Jest to jedyny z 9 ubiegających się krajów, który ostatecznie zdecydował się wprowadzić u siebie euro.

Zarząd Asseco będzie rekomendować wypłatę 100 mln zł na dywidendę


- Zarząd Asseco Poland będzie rekomendować na wypłatę dywidendy 100 mln zł. Spółka chce wypłacić większą dywidendę niż w 2009 roku - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes spółki, Adam Góral.

Orlen złożył pozew przeciwko Yukosowi


PKN Orlen złożył w poniedziałek 3 maja w Sądzie Arbitrażowym przy Międzynarodowej Izbie Handlowej pozew przeciwko Yukos International, domagając się od tej firmy zapłaty 250 mln USD wraz z odsetkami oraz kosztami postępowania w związku z transakcją nabycia Możejek - poinformował Orlen w komunikacie.

Robotnicy przeciwko przejęciu portu przez chińską firmę


Greccy robotnicy portowi kontynuowali w poniedziałek protest przeciwko przejęciu terminalu dla kontenerów w Pireusie przez chińskie przedsiębiorstwo transportowe COSCO. Z powodu przerw w pracy trwających od 2 listopada nierozładowanych pozostaje ponad 4500 kontenerów - informuje państwowe radio.

Główną działalnością naszej firmy jest sztukateria oraz gzymsy elewacyjne. Od wielu lat nasza firma produkuje wysokiej jakości gzymsy elewacyjne przeznaczone zarówno do instalacji wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Produkowane przez nas gzymsy elewacyjne znajdują odbiorców w całej Europie. Oprócz gzymsów elewacyjnych mamy w ofercie całą gamę produktów związanych z gzymsami elewacyjnymi jak listwy czy bonie. Szczególnie jeśli będą interesowały cię bonie to mamy pewność, że nasze bonie stanowią największą ofertę w Polsce. Zapraszamy do poznania naszych gzymsów elewacyjnych.